Okazje dnia

niedziela, 8 stycznia 2017

Zupowy detoks


Zupy to przykład slow food „ery pośpiechu” – gotowane na przysłowiowym „niczym”, łatwe do odgrzania przez domowników po powrocie ze szkoły czy pracy, praktyczne, bo można je przechowywać przez 2–3 dni.
Jeśli chcesz przeprowadzić detoks swojego organizmu, najpierw sprawdź, czy jest ci potrzebny. Oto fragment książki "Zupowy detoks"

________________________________________

Rano, zwłaszcza jesienią czy zimą, sprawdzą się na śniadanie; można je wziąć na obiad do pracy czy na zajęcia na uczelni; dzięki nim rodzice "przemycają" warzywa, które dzieci nie zawsze chętnie jadają osobno.
W dalszej części książki opisujemy składniki zdrowych zup z podziałem na pory roku, ponieważ - choć nadrzędna jest zasada odżywiania dla zdrowia - i potrzeby organizmu, i "oferta" ogrodów oraz pól zmieniają się w ciągu roku. Po każdym rozdziale proponujemy przepisy na sezonowe zupy. Całość poprzedzamy wprowadzeniem do detoksu, gdzie znalazły się informacje ogólne na temat oczyszczania, postów i głodówek.
Biorąc pod uwagę wpływ zupowego detoksu wykluczającego jedzenie tzw. wielkiej piątki (cukier, nabiał, gluten, alkohol i kawa*) na stan zdrowia i samopoczucie, warto podkreślić, że jest to proces, który powinien trwać co najmniej 21 dni, a najlepiej 3 miesiące. Ten czas to minimum niezbędne do zauważenia dobroczynnego wpływu zup na: stan skóry, włosów i paznokci, zdrowie brzucha (mniej wzdęć i gazów), mocny i spokojny sen bez nocnego czuwania, spadek wagi ciała oraz przypływ energii do działania.
Wprowadzenie do detoksu
Komu potrzebny jest detoks?
Każdemu! Detoks to nic innego jak oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji. Dlatego w książce używamy zamiennie słów: detoks i oczyszczanie. Detoks nie jest bowiem okazjonalną "akcją", choć regularne posty i głodówki - podczas których dostarczamy ciału potrzebnej energii - wspomagają go, ale procesem, który stale jest potrzebny naszemu organizmowi.
Kiedy zacząć?
Najlepiej od zaraz. Pamiętajmy jednak, że każda zmiana to proces. Wymaga rozpoznania własnych potrzeb, podjęcia decyzji i zrobienia planu, a potem działania. Poniżej prezentujmy listę pytań, które pomogą ci zidentyfikować potrzebę rozpoczęcia detoksykacji. To może być twój pierwszy krok w procesie zmiany.

Test
▢ 1. Czy często czujesz się zmęczony, a może budzisz się zmęczony?
▢ 2. Czy masz problemy z zasypianiem albo budzisz się w nocy?
▢ 3. Czy masz skłonność do niespokojnego snu?
▢ 4. Czy pocisz się w nocy?
▢ 5. Czy często narzekasz na ból głowy?
▢ 6. Czy przeziębiasz się każdego roku?
▢ 7. Czy w pewnych porach roku często swędzą cię lub łzawią ci oczy?
▢ 8. Czy masz alergię lub katar sienny?
▢ 9. Czy często czujesz się ciężko po jedzeniu?
▢ 10. Czy masz zgagę?
▢ 11. Czy masz wzdęcia po jedzeniu?
▢ 12. Czy często męczą cię gazy?
▢ 13. Czy często miewasz biegunki?
▢ 14. Czy miewasz problemy z wypróżnianiem?
▢ 15. Czy masz nieświeży oddech lub zapach ciała?
▢ 16. Czy masz dodatkowe kilogramy, których nie możesz się pozbyć mimo ćwiczeń i diet?
▢ 17. Czy puchnie ci twarz lub inne części ciała?
▢ 18. Czy masz apetyt na niektóre rodzaje żywności, szczególnie słodycze, nabiał?
▢ 19. Czy swędzi cię skóra, masz wypryski?
▢ 20. Czy masz łamliwe lub rozdwajające się paznokcie?
▢ 21. Czy rozdwajają ci się końcówki włosów?
▢ 22. Czy łapią cię skurcze?
▢ 23. Czy masz cienie pod oczami?
▢ 24. Czy pojawia się u ciebie ból lub sztywność stawów albo mięśni?
▢ 25. Czy masz obniżony nastrój lub mglisty umysł (ciężko ci myśleć i koncentrować się)?
Rozwiązanie testu
Im więcej twierdzących odpowiedzi na pytania, tym bardziej obciążony jest twój organizm i tym bardziej potrzebuje detoksu.
Jeżeli odpowiedziałeś "tak" na co najmniej 5 pytań, to warto zaplanować przeprowadzenie przynajmniej 7-dniowego detoksu.
Jeżeli odpowiedziałeś "tak" na co najmniej 10 pytań, powinieneś jak najszybciej rozpocząć 21-dniowy program oczyszczania.
Dlaczego potrzebujemy detoksu?
Dlatego, że stale narażeni jesteśmy na wchłanianie zanieczyszczeń. Proces rozpoczyna się już w łonie matki. Ustalono, że już w krwi pępowinowej znajdują się toksyczne substancje chemiczne. Według szacunków naukowych w ciele współczesnego człowieka można wykryć co najmniej 700 różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Potencjalne najpoważniejsze źródła toksyn to
:
woda pitna
żywność
kosmetyki do pielęgnacji ciała
kosmetyki kolorowe
środki czystości
środki czyszczące
tworzywa sztuczne, farby
zanieczyszczenia powietrza pochodzące m.in. ze spalin, przemysłowej emisji gazów, dymu papierosowego
związki wywołane działaniem pleśni, grzybów, bakterii.
Po co się oczyszczać?
Żeby być zdrowym, żyć świadomie, mieć lepszy kontakt ze sobą i z otoczeniem.
Niektóre choroby mają bezpośredni związek z zanieczyszczeniami i różnego rodzaju trującymi substancjami chemicznymi. Wymieńmy te, z którymi mamy styczność na co dzień: chroniczne zmęczenie, choroby serca, otyłość, cukrzyca, silne wahania nastroju, astma, alergie, niepłodność, zaburzenia hormonalne.
Organizm ludzki jest skomplikowanym ekosystemem, genialnym układem ciała, ducha i umysłu, którego prawidłowe funkcjonowanie zakłócone jest przez stres oraz atakujące nas różnego rodzaju substancje toksyczne. Czynniki te bardzo przeszkadzają w wykorzystaniu olbrzymich możliwości samouzdrawiania, którymi dysponuje ludzkie ciało. Codzienne nawyki żywieniowe pędzącego bez chwili zatrzymania współczesnego człowieka nie tylko utrudniają dostarczanie odpowiednich substancji odżywczych, ale działają wprost niszcząco na organizm.
Pojęcia "dieta" będziemy używać w dwóch znaczeniach: jako sposobu odżywiania i jako okresowej kuracji - w tym miejscu rozumianej jako sposób odżywiania dla zdrowia, a nie ograniczenie ilości lub eliminacja rodzajów pokarmów.
Obecna dieta jest naszpikowana różnymi substancjami chemicznymi, antybiotykami, hormonami, toksynami, które, zatruwając ciało, uniemożliwiają mu zdrowe funkcjonowanie. Podobnie obciążający charakter ma styl życia. Z praktyki diet coacha znane są nam przykłady osób, które, zmieniając swój styl życia, zmieniały swoje przyzwyczajenia żywieniowe, zasady funkcjonowania, odczuwania i działania. Kolejność w drodze zmiany może być też odwrotna, a mianowicie zmiana sposobu odżywiania pociąga za sobą zmianę stylu życia. W tym zakresie każdy może podjąć decyzję: kiedy? gdzie? jak? z kim? po co zrobić pierwszy krok? Czy zacznie od diety, czy od treningu uważności? A może od aktywności fizycznej, zmiany pracy i środowiska? Wszystko to są naczynia połączone, ponieważ zwykle jest tak, że gdy usuniemy przeszkody i bariery stojące na drodze zmiany i zapewnimy naszemu ciału to, czego mu brakuje, wracamy do zdrowia, zyskujemy energię, zaczynamy lepiej wyglądać i dobrze czuć się ze sobą.
...
------------------------------
* votum separatum w sprawie kawy (umiarkowane ilości, rodzaj i jakość kawy) > www.sane.wellnesscoffee.eu
(materiał częściowo z http://kobieta.interia.pl/zdrowie/)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz, odpowiadam okresowo. Mój komunikator: http://bit.ly/ToJestWOW