Okazje dnia

wtorek, 15 marca 2016

Wyścig z maszynamiŻyjemy w ciekawych czasach, ale także budzących wiele obaw. 
Wyrazem tego jest książka Wyścig z maszynami. Jak rewolucja cyfrowa napędza innowacje, zwiększa wydajność i w nieodwracalny sposób zmienia rynek pracy. (ebook)

Autorzy analizując wysoki poziom bezrobocia w USA, uważnie przyglądają się teorii „końca pracy”. Argumentują, że w obliczu rosnących kompetencji maszyn, przeciętny pracownik traci silną pozycję na rynku, ustępując pola komputerom. Analiza rynku pracy jest jednak dla autorów jedynie punktem wyjścia do szerokich rozważań o skali postępu technologicznego ostatnich lat.

Osobiście podzielam pogląd, że nie tyle fetyszyzowane bezrobocie jest problemem, bo w miarę postępującej automatyzacji produkcji i szeregu usług i tak to nastąpi, co zapewnienie środków utrzymania i godziwego życia dla członków społeczeństwa.
Futurologia już wielokrotnie poniosła fiasko w obliczu zmian, które nastąpiły szybciej i w bardziej nieprzewidzianych formach niż się wydawało naukowcom.
Wspominany Ray Kurzweil, jeden z pionierów transhumanizmu, konsekwentnie propaguje eksperymenty nad cyborgizacją ludzi, wizją 'inteligentnych chmur', itp. technologii.
Jak dla mnie  - zatrważająca wizja, ponieważ  uważam transhumanizm za co najmniej chybiony koncept przez brak pełnego zrozumienia życia, a przez to bardzo niebezpieczny i nieetyczny.
Ale ... osądź sam/a - jest w tej książce wiele wątków...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za komentarz, odpowiadam okresowo. Mój komunikator: http://bit.ly/ToJestWOW