Okazje dnia

niedziela, 3 czerwca 2018

Shinrin-Yoku. - krótka recenzja książki

Przebywając od dłuższego czasu w swym leśnym domku i zachwycając się tutejszymi "okolicznościami przyrody", łącznie z  werbalnymi "aktami strzelistymi" o tym pięknie, właśnie ukończyłem lekturę cudownej książki japońskiego profesora Qing Li pt. Shinrin-Yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych".
Otrzymałem świeżutki egzemplarz recenzencki, bo jest to książka wydana w 2018 r. (przez Insignis z Krakowa).
Świetnie nawiązuje ona do mego ukochania lasu i przyrody. Dlatego napiszę tutaj krótką recenzję (jedna z wersji - pod blog) tej książki.

Najpierw z noty bibliograficznej wydawcy:
Jak dzięki drzewom stać się szczęśliwszym i zdrowszym
Shinrin-yoku – leśna kąpiel – to spędzanie czasu w lesie, żeby być zdrowszym, szczęśliwszym i spokojniejszym. Shinrin-yoku od dziesiątków lat stanowi jeden z filarów japońskiej kultury i sposób odbudowywania naszych więzi z naturą. Może przybierać różne formy: od uważnych spacerów po lesie, przez wyjście do pobliskiego parku, po chodzenie boso po trawie.
Badania dr. Qing Li, eksperta w dziedzinie medycyny leśnej, dowiodły, że obcowanie z drzewami (a nawet ustawienie w mieszkaniu czy biurze odpowiednich roślin czy wdychanie olejków eterycznych) może obniżać ciśnienie krwi, zmniejszać stres, zwiększać energię życiową i pobudzać układ odpornościowy. Bazując na swojej wieloletniej pracy naukowej, dr Li pisze o odmieniającej życie mocy drzew. Dzieli się przy tym praktycznymi radami i wskazówkami, by każdy z nas mógł skorzystać z dobroczynnego działania shinrin-yoku.

I ode mnie:
Niezwykła książka o naszej więzi z lasem – o japońskim zwyczaju shinrin-yoku.
Po japońsku Shinrin to las a Yoku to kąpiel. Gdy wchodzimy do lasu to faktycznie zanurzamy się w specyficzny żywioł: zieleni, świeżości, aromatów, odgłosów i wielu innych czynników, z których na ogół nie zdajemy sobie świadomie sprawy. To łączenia się z naturą za pomocą wszystkich pięciu zmysłów i ich otwieranie.Termin shinrin-yoku w Japonii oznacza już dość rozpowszechnioną praktykę relaksu w lasach i parkach, także wycieczki, poznawanie przyrody i zabiegi lecznicze na łonie przyrody. Przeludniona Japonia i tamtejsze tempo życia (włącznie ze zjawiskiem karoshi) bardzo tego potrzebują. Na szczęście Japonia to w 2/3 lasy. Japonia to cywilizacja lasu i jego kult (naukowo biofilia, ale także występujący w tamtejszej filozof, religii i tradycji). Wiemy o sztuce ikebany, ale przyroda opiewana jest od tysiącleci w różnych rodzajach sztuki a tradycyjne budownictwo jest drewniane.
Las wzbudza specyficzne emocje, które autor podporządkowuje japońskiemu słowu yūgen określającemu to, czego nie sposób opisać słowami. Gdzie indziej przyrównuje las do księgi Boga. Jest święty - w dawnych czasach obowiązywania praw samurajskich, za ścięcie pewnych połaci lasu groziła kara ścięcia.
Las był "zawsze" - wspierał faunę i ludzi, żywił, leczył, wspomagał gospodarczo, regulował klimat, a dziś - w dobie zanieczyszczeń przyrody i stresu ma szczególne znaczenie.
Książka opisuje co najmniej setkę aspektów więzi człowieka z lasem. Autor jest naukowcem, który od młodzieńczego przeczucia wagi tych zjawisk doszedł do nauki o nich, którą propaguje w Japonii i na świecie. Ozdrowieńcza moc drzew jest znana głównie z medycyny ludowej i naturoterapii - profesor nadał im rangę naukową. Nazywa to medycyną leśną. Z wielu oddziaływań wymienię podnoszenie przez pobyt w lesie ilości komórek układu autoimmunologicznego (NK) w organizmie, aromatoterapię, uspokajające oddziaływanie leśnej ciszy albo odgłosów ptaków, specyficzne promieniowania, zalety uziemiania przy chodzeniu boso, jakość powietrza, zioła jakie daje las ... A któż nie zna zachęty by dla zdrowia przytulić się do brzozy?

Książkę czyta się łatwo - prawie jak poezję, nie jest bowiem naukowa, ale ma zachęcić czytelnika do poznania niezwykłego świata. Zawiera piękne zdjęcia, także z innych części globu - z lasów i parków, którymi badacz też się zajmuje (z mapką lokalizacji), oraz liczne linki do stron  omawiających temat.
Przykładowo podam: www.forest-medicine.com, www.shinrin-yoku.org , www.fo-society.jp ,...
Zawiera też bogatą bibliografię i poleca inne książki (z opublikowanych po polsku - "Ostatnie dziecko lasu", autor - Richard Louv).

Na koniec - prywatnie.
Z własnych "zasobów"  polecam tablicę na Pinterest 
https://pl.pinterest.com/oromind/trees-drzewa/ (wybór ciekawostek dotyczących drzew), ale na tym portalu znajdziesz tysiące niezwykłych i zachwycających zdjęć lasów, drzew, roślin i krajobrazów jakie tworzą.

Drzewa kryją w sobie jeszcze wiele tajemnic - pisałem kiedyś o tym wspominając książkę Sekretne życie drzew. I jeszcze parę innych książek tego autora...


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za komentarz, odpowiadam okresowo. Mój komunikator: http://bit.ly/ToJestWOW