Okazje dnia

wtorek, 19 stycznia 2016

Lektury do myśleniaW trakcie świątecznych lektur wróciłem do starszych pozycji ze swych półek. Dziś wymienię „Wiedzę Zakazaną” (Roger Shattuck, Universitas 2001).

Książka jest obecnie już trudno dostępna – czyżby owa wiedza była rzeczywiście zakazana? J
Autor jest niewątpliwym erudytą. Zwłaszcza w zakresie literatury, bo książka jest rodzajem studium literackiego, chociaż – zgodnie z tytułem dotyka też spraw politycznych, filozoficznych, światopoglądowych, naukowych, przyrodniczych itd.
Tym razem pominąłem cały ‘naturalistyczny’ rozdział o markizie de Sade, by sobie nie zniesmaczać odbioru.
Jestem pod wrażeniem tego, że krótki wiersz Emily Dickinson „Urok” (raptem 8  wersów) zasłużył na opis i rozbiór, który zajął spory rozdział. Pokazuje to wnikliwość autora (obejmującą także kontekst), jaką wykazał i przy innych tematach.
Trudno w takim wpisie skomentować tak obszerną książkę, nawet nie mam takiego zamiaru. Zatem raczej powiem czego mi w niej zabrakło.
Wiedza zakazana naturalnie kojarzy się z ezoteryką (która w odróżnieniu od ‘egzoteryki’ zawiera elementy ukrywane). Toteż dziwi, że autor poświecił w rozdziale Okultyzm (a właściwie w dodatku) temu zaledwie parę stron.
Podobnie i w pewnym powiązaniu – nic nie mówi o współczesnych i starszych spiskach: finansjery, ukrytej władzy, fabrykowanej na potrzeby polityki wiedzy i takimż nauczaniu historii, o spisku medycznym, o osadzeniu ludzkości w kontekście kosmicznym, o paradygmatach religijnych, o ezoteryce jako takiej. Można by jeszcze wymienić inne pola poznania, które są chowane przed społeczeństwem. Fakt, że książka która była pisana w 1966 r., nie miała szans na rozpoznanie zjawisk, które są obecnie stymulowane wielkim rozwojem techniki, jak np. mind control, tajne bronie, geoinżynieria, itp. Pewne uzupełnienie znajdziemy w książkach: „Zakazana nauka” (J. Douglas Kenyon – Amber 2008), „Zakazana archeologia” (Michael A. Cremo, Richard L. Thompson – Arche 1998) i podobnych.
W rozdziałach poświeconych granicom i uwarunkowaniom nauki autor dotyka tematu ‘czego nie powinniśmy wiedzieć’ (co zresztą przewija się też i w tematach ogólniejszych).
Przychodzi mi na myśl efekt placebo. Jego siła rośnie wraz z nieświadomością, że jakiś lek de facto nie jest lekiem, a wzmacnia się wraz z wiarą, że działa (co prawda udowodniono też że placebo zadziała i po ujawnieniu prawdy – byle by to nastąpiło po jakimś czasie od zakodowania tej wiary). Zatem w pewnych przypadkach niewiedza jest dla nas korzystna.

Kusi mnie by jeszcze rozwinąć tę myśl w powiązaniu z moim ulubionym tematem zdrowia – chociaż wykraczam poza temat:
To ma niejedno dno.
Wielu nie zdaje sobie sprawy nawet z pierwszego, że medycyna i farmacja wcale nie ma tak czystych intencji, służy raczej sobie niż pacjentom, to biznes. Skutki widać po małej efektywności w uleczeniach, rosnących kosztach i pojawianiu się coraz to nowych chorób.
Drugie to fakt, że większość leków nie działa sama z siebie, ale poprzez efekt placebo.
Trzecie, to że producenci leków i lekarze często o tym wiedzą, ale aby placebo zadziałało, trzeba stworzyć cały teatr pozorów, marketing i odpowiednią edukację pacjentów a nawet lekarzy.
Czwarte, że to wszystko i tak nie ma większego znaczenia, bo można uleczyć się natychmiastowo (kwantowo) - cała rzeczywistość jest energetyczno-informacyjna, a swych przejawach jest "grą teatralną", w której doświadczamy tego, co jest potrzebne duszy do rozwoju, w tym także okresowych cierpień, kontrastów zdrowie-choroba - ale ... to już dyskusyjna wiedza ezoteryczna...
Dziś zakazana, ale może dojrzejemy do niej kiedyś wszyscy?


O ukrywanych faktach z dziedziny medycyny piszę czasami na www.LepszeZdrowie.info 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za komentarz, odpowiadam okresowo. Mój komunikator: http://bit.ly/ToJestWOW