Okazje dnia

wtorek, 12 stycznia 2016

„Ukryte terapie – Czego lekarz Ci nie powie”Ukryte terapie...   Minirecenzja książki
Autor: Jerzy Zięba
Wydawnictwo: Sowa druk na życzenie
Ilość stron: 284
Wymiary:148 x 215 mm

Krótko o autorzeJerzy Zięba od ponad 20-stu lat zajmuje się naturoterapią, szczególnie w odniesieniu do naturalnych metod leczenia i zapobiegania chorobom przewlekłym i nowotworom. Publikuje artykuły w prasie, jak też prowadzi wykłady dotyczące prostych i skutecznych metod leczenia i zapobiegania chorobom bez stosowania środków sztucznie syntetyzowanych. Przykładowo:
Cz. 1 https://www.youtube.com/watch?v=waBtzATuykM 
Cz. 2 https://www.youtube.com/watch?v=IXNXpxnY_5o
Cz. 3 https://www.youtube.com/watch?v=B7Y5X7_Ak-s&feature=youtu.be

Jest dyplomowanym hipnoterapeutą klinicznym w Australii i USA. Jest też tłumaczem książki „Cholesterol – naukowe kłamstwo”, której autorem jest dr Uffe Ravnskov. Książka ta powstała po wielu latach analiz badań medycznych czy innych publikacji medycznych, które środowisku medycznemu zupełnie nie są znane.
W samej książce, na jej początku, są przytoczone 2 recenzje lekarzy, których fragmenty znajdziesz nahttp://www.jerzyzieba.blogspot.com/p/recenzje-dzieki-wyjatkowemu-talentowi.html
Podobnie jak wiele osób komentujących książkę na blogu autora, jestem pod wielkim wrażeniem w jaki sposób udało się autorowi w sposób jasny, a zarazem precyzyjny wyjaśnić wiele zagadnień dot. zdrowia z którymi nawet lekarze mają trudności co do ich zrozumienia.
Książka podaje wiele dowodów na to, że wszystko co do tej pory robimy aby wyzdrowieć okazuje się bezsensownym działaniem opartym na mitach lub tendencyjnych kłamstwach.
W tym sensie otwiera oczy. Chociaż śledzę te tematy od dawna i o wielu mistyfikacjach wiedziałem wcześniej, to ta pozycja znacznie uzupełniła moją wiedzę i ją zgrabnie uporządkowała. A przecież na 284 stronach trudno było omówić wszystko – sam autor wielokrotnie anonsuje dalsze pozycje książkowe, którymi chciałby się zająć.

Mimo to zakres książki i tak jest duży – zobacz poniższy spis treści

Recenzje
Od Autora
Podziękowania, proszę przeczytajcie
Wstęp
Czym jest a, czym powinna być medycyna
Leczenie symptomów, a co z przyczyną?
Leczenie czy powodowanie jeszcze większych problemów?
Czy przemysł farmaceutyczny jest sprawcą złego?
Czy PubMed (Medline) prawdę Ci powie?
Układ odpornościowy
Witamina C – nieznane medycynie oblicze
Ile witaminy C nam właściwie potrzeba?
Dwufazowa natura usuwania witaminy C organizmu
Jak długo witamina C “żyje” w naszym organizmie?
Tolerancja witaminy C przez układ pokarmowy
Toksyczność witaminy C – mit obalony
Witamina C i powstawanie kamieni nerkowych
Inne skutki uboczne
Farmakokinetyka witaminy C
Dożylnie? Ale jak?
Witamina C i choroba nowotworowa
Witamina C i chemioterapia
Przeciwnicy
Witamina D – fakty i mity
Witamina D - zapobieganie chorobom przewlekłym i nowotworom
Toksyczność witaminy D – obalone mity
Rodzaje witaminy D
Słońce najlepszym źródłem witaminy D, ale… jak bezpiecznie ze słońca korzystać
Osteoporoza i … nieznana witamina K2
Witamina K2-MK4 oraz K2-MK7.
Witamina K2-MK4
Witamina K2-MK7
Witamina A – czego o niej nie wiemy
Witamina E – jakiej nie znamy
Witamina E - cholesterol i nowotwory
Minerały – ich znaczenie dla zdrowia człowieka
Jod i choroby tarczycy – kompromitacja współczesnej medycyny
Jod – bezpieczna i niebezpieczna jego forma
Jod – leczenie „nieuleczalnych” chorób tarczycy
„Efekt Wolffa-Chaikoffa” – oszustwo, któremu do dziś medycyna się kłania
Terapie w leczeniu tarczycy – krok wstecz współczesnej medycyny
Wpływ jodu na gospodarkę hormonalną i co jeszcze?
Tłuszcze – sprawa prosta, ale… mało znana
Mity o Niezbędnych Kwasach Tłuszczowych - OBALONE
Co to są Pierwotne i Pochodne NNKT
Nieznana rola Pierwotnych tłuszczów Omega 3 i Omega 6 - które lepsze?
Zakończenie
Na przyszłość

Książka  (wydanie rozszerzone) jest adresowana zarówno do pacjentów jak i do lekarzy i naukowców. To pod ich głównie kątem jest podparta dowodami naukowymi – bogatą bibliografią z czasopism medycznych i naukowych, w tym najnowszych oraz z metabadań (dobrym pomysłem było usytuowanie odnośników do materiałów źródłowych od razu w treści).
Z tego względu (?) autor unika odwołań do aspektów duchowych a nawet psychologicznych i innych, które mogłyby wywołać tak typowy dla świata medycznego odruch pobłażliwego a nawet odrzucającego potraktowania. Autor jest bardzo konkretny, podchodzi do leczenia stosując język naukowy. Nie ma tu miejsca na domysły, domniemania czy myślenie życzeniowe.
Jednak – rozumiejąc tę strategię - osobiście czuję pewien niedosyt. Jak pokazuję na swej stronie www.LepszeZdrowie.info  jestem gorącym zwolennikiem podejścia holistycznego w leczeniu i profilaktyce, bo człowiek składa się nie tylko z ciała, fizycznego, ale również z psychicznego i duchowego. Jesteśmy czymś daleko więcej, niż tylko bytem materialnym. Wiele chorób ma swoje źródło w psychice.
W książce jest mnóstwo informacji praktycznych, do zastosowania bez większego trudu. A wielu przypadkach jesteśmy co najmniej naprowadzeni na właściwy trop – w obecnej dobie mamy dostęp do bardziej szczegółowej informacji przez wyszukiwarki internetowe oraz do sklepów internetowych. Oczywiście, pożądana jest konsultacja ze specjalistami, zwłaszcza że każdy człowiek jest inny i ma swoją historię chorób. Autor książki też prowadzi odpowiednie konsultacje.
Mówiłem o konkretności autora, ale trzeba też powiedzieć o jego pasji i zaangażowaniu w obnażania mitów i zakłamania głównego nurtu medycyny. Nie szczędzi nawet epitetów pod jej kątem, ale jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ …”…w przypadku chorób przewlekłych jesteśmy tam, gdzie byliśmy dziesiątki lat temu. W tych schorzeniach „leczy się” tylko symptomy lub raczej łagodzi się ich skutki. Nie mamy odpowiedzi na to jak wyleczyć np. stwardnienie rozsiane, cukrzycę, toczeń, mukowiscydozę, sklerodermię, przewlekłe zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto), wrzodziejące zapalenie jelita grubego, astmę, chorobę Leśniowskiego-Crohna, chorobę Buergera, czy chociażby reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporozę czy nowotwory itd…

Z drugiej strony autor solidaryzuje się z lekarzami rozumiejąc, że w obecnym systemie ‘służby zdrowia’ ani nie są odpowiednio szkoleni ani nie mają czasu a także motywacji by się dokształcać. Przytacza przykłady ostracyzmu środowisk naukowych i osób kierujących placówkami medycznymi w przypadku ‘wychylenia się’ kogokolwiek poza obowiązujący kanon leczenia i procedury administracyjne.
Książka zawiera szereg konstruktywnych propozycji i apeli do świata medycznego, by zmienić ten stan rzeczy dla dobra pacjenta oraz by zaoszczędzić znaczne środki zarówno łożone na zdrowie przez państwo jak i obywateli.

Na koniec, parę drobnych uwag krytycznych:
W odróżnieniu od dość szerokiej informacji o innych witaminach, stosunkowo za mało jest danych skąd brać odpowiednią witaminę C i o jej przyswajalności (rozróżnienie na naturalną tzw. lewoskrętną i sztuczną).
Uważam, że jest za słabe wyróżnienie typograficzne rozdziałów.

Leszek Korolkiewicz

Recenzja jest przeniesieniem mego starszego wpisu na www.LepszeZdrowie.info
Umieszczam tutaj, ponieważ mocno solidaryzuję się z działaniami p. Jerzego Zięby na rzecz poprawy polskiej służby zdrowia oraz zdrowia ludzi.


...
Aktualności dot. Autora i jego działań znajdziesz na http://ukryteterapie.pl/, tamże można też nabyć książkę. Ostatnio pojawiła się też w wersji angielskiej oraz w 2. wydaniu.
Na facebooku: 
https://www.facebook.com/ukryteterapie 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za komentarz, odpowiadam okresowo. Mój komunikator: http://bit.ly/ToJestWOW