Okazje dnia

czwartek, 21 stycznia 2016

Ponadczasowy przekaz


Możesz uzdrowić swoje życie 

Recenzja książki
Autor: Louise L. Hay
(tytuł oryginału: You Can Heal Your Life)
liczba stron: 264, rok pierwszego wydania: 1992
wydawca: Wydawnictwo Medium S.c. 

[na bazie mego wpisu z 2007 r. - patrz przypisy *]


                                    Życie jest naprawdę bardzo proste. Otrzymujemy to, co dajemy.
                                                                                                                   Louise L. HayŚwiatowy bestseller. Ta książka to już klasyk literatury motywacyjnej i terapeutycznej. Nadała ona bieg tak wielu zmianom, inicjatywom i obecnemu pojmowaniu "wewnętrznego człowieka", że w pełni zasługuje na takie miano. Trudno jest w sposób odkrywczy zrecenzować książkę tak znaną i obecną na polskim rynku od tak wielu lat (w wersji przetłumaczonej). Dlatego będzie to nietypowa recenzja -  obok podstawowych danych o książce, podam raczej garść  osobistych refleksji oraz informacji o poglądach autorki.
Hasłem książki jest wiara w siebie. Zaczęło się od spraw zdrowotnych. Źródłem wiedzy autorki są jej własne dramatyczne doświadczenia. Uznana za nieuleczalnie chorą na raka, w okresie przygotowywania się do operacji zdołała wyleczyć się sama. Ale przy okazji autorka odkryła metody leczenia duszy, oczyszczania się z obciążających wpływów przeszłości.
I chociaż, głównym przesłaniem autorki jest: Jeżeli tylko jesteś gotów uruchomić siły swojego umysłu, możesz wyleczyć się niemal z każdej choroby, to możesz także uleczyć swoje życie. Teza autorki, że podłoże większości dolegliwości jest psychiczne i duchowe, wydawała się z początku przesadzona i mało wiarygodna. Jednak liczne pozytywne przykłady (i postępujące rozpoznanie tych spraw) spowodowały, że książka stała się międzynarodowym bestsellerem, a metody Luizy Hay zostały  uznane przez  lekarzy i psychoterapeutów za znakomitą pomoc dla osób pragnących odkryć i wykorzystać pełnię swych sił wewnętrznych. Autorka mówi  o tym, jak wprowadzić zmiany w swoim życiu, odnaleźć szacunek dla samego siebie i pokochać siebie. Krok za krokiem uczy  sposobów rozwiązywania swoich lęków i napięć, trudności w stosunkach z otoczeniem, a także przeciwdziałania aktualnym i potencjalnym chorobom. Słynny jest "słowniczek" zamieszczony pod koniec książki, w którym podana jest lista problemów zdrowotnych, a obok prawdopodobna przyczyna i potrzebny do uleczenia nowy wzorzec myślowy (dostępne są też  ćwiczenia).

Louise L. Hay założyła i prowadzi w Kalifornii ośrodek terapeutyczny, którego celem jest pomaganie zgłaszającym się osobom w odkryciu i wykorzystaniu pełni potencjału sil wewnętrznych, mających decydujący wpływ na zachowanie zdrowia. Napisała szereg innych książek z zakresu rozwoju osobistego i stała się światowym autorytetem w tej dziedzinie.

Wstęp książki (rozdział "W co wierzę") zawiera  nie tylko filozofię autorki, ale szereg złotych myśli lub ciekawych spostrzeżeń (Ich rozwinięcie znajdziecie w książce, która jest skarbnicą dalszych perełek). Oto niektóre z nich (w nawiasach kwadratowych gdzieniegdzie moje refleksje lub uwagi):
Każdy z nas jest w stu procentach odpowiedzialny za wszystko, co go w życiu spotyka. [może oprócz drobiazgów, ale zgodnie z mottem tej recenzji; im więcej chcemy wolności, tym większą bierzemy odpowiedzialność ]
My sami tworzymy tak zwane choroby naszego ciała.
Najgłębszym przekonaniem i ograniczeniem każdego, z kim pracowałam [jako terapeutka], było zawsze" "Nie jestem dość dobry".
Dochodzę do wniosku, że noszone w sobie urazy, samokrytycyzm, poczucie winy i lęk powodują o wiele więcej problemów niż cokolwiek innego.
[cała "metoda" Luizy polega właśnie na usunięciu tych przeszkód]
Każda powstała w nas myśl tworzy naszą przyszłość.
Jedyna rzeczą, z którą mamy zawsze do czynienia, jest myśl, ta zaś może być zmieniona.
Myśl jest tylko myślą i zawsze można ją zmienić.
[metoda Luizy polega przede wszystkim na zmianie wzorców myślenia]
Moc objawia się zawsze w chwili obecnej. 
[bo tylko ta chwila istnieje, ale tu chodzi o coś więcej - nie odkładaj działania na kiedyś]
Musimy uwolnić się od przeszłości i wybaczyć każdemu.
Wyzbycie się poczucia urazy może spowodować nawet zniknięcie raka.
[Luiza udowodniła to na sobie. Jej wołanie o przebaczanie współgra wspaniale z techniką radykalnego wybaczania rozwiniętą przez Colina C. Tippinga opisaną w jego książce "Radykalne Wybaczanie"]
Możemy zmienić nasz stosunek do przeszłości. Aby uwolnić się od przeszłości - chciejmy wybaczać.
Wszystkie choroby maja swoje źródło w niewybaczeniu.
Jeśli rzeczywiście kochamy siebie, wszystko nam się udaje.
Musimy być gotowi, aby zacząć uczyć się miłości do siebie.
Kluczem do pozytywnych zmian jest obecna samoakceptacja.
Wszechobecna Moc nigdy nas nie osądza ani nie krytykuje. 

[Bóg jest miłością]
Większość z nas ma nierozsądne wyobrażenie  o tym, kim jesteśmy, i bardzo wiele sztywnych zasad określających , jak żyć.
Kiedy dorastamy, mamy tendencję do odtwarzania emocjonalnego klimatu domu naszego dzieciństwa.
itd. itd.

Niektóre z powyższych i inne stwierdzenia autorki, w czasie gdy ukazały się jej pierwsze książki, były dość bulwersujące, ale często okazały się przełomowe. By tylko wstępnie zaciekawić czytelnika podaję parę przykładów.
"Słowo POWINIENEM uważam za najbardziej niszczące słowo w naszym języku."
"Powiedz: Jestem gotowy uwolnić się od potrzeby.... Jeśli już w tym momencie poczujesz opór, to żadne inne afirmacje nie będą skuteczne."
"Praca z lustrem ma wielka moc."
"Gotowość do uwolnienia się od przeszłości jest kluczem."
"Prawie całe nasze zaprogramowanie, tak negatywne, jak i pozytywne, zostało zapisane w naszym wnętrzu, kiedy byliśmy w wieku około trzech lat."
Książka zawiera szereg ćwiczeń z ciałem i umysłem, które już wcześniej były przedstawione w książce autorki "Możesz uzdrowić swoje ciało". 
Rozdziały książki (ich tytuły adekwatnie odpowiadają treści): Co jest twoim problemem"; Skąd się to bierze?; Czy to prawda?; Co teraz robimy?; Opieranie się zmianom; Jak się zmienić; Budowanie nowego; Codzienna praca; Związki uczuciowe; Praca; Sukces; Powodzenie w życiu; Ciało; Lista [objawy , przyczyny, zmiana myślenia].

Na końcu  podana jest przejmująca historia życia Luizy, droga od poniewierki, choroby, braku wiary w siebie do stanu wewnętrznego spełnienia i światowej kariery. Przemawia do mnie urok i autentyczność Luizy, to że jej aktywność wypływa z własnego doświadczenia i doświadczeń w kontakcie z pacjentami. 
Należy podkreślić, że książki Luizy to tylko część tej aktywności  - autorka od lat prowadzi seminaria, warsztaty i terapie. Wydaje także terapeutyczne kasety magnetofonowe i płyty CD. Część z nich została udostępniona w języku polskim przez Ewę Foley, która przez lata propaguje L. Hay w Polsce - patrz www.foley.com.pl. Natomiast  strona internetowa autorki  www.louisehay.com  przynosi wiele ciekawego materiału angielskiego i aktualności.

Książka zawiera pokaźny zbiorek afirmacji (na końcu każdego rozdziału) - do czytania i praktykowania także  niezależnie od samej książki.
Gorąco polecam.

Leszek Korolkiewicz 

Przypisy
* możesz podpatrzeć szerszy a jednocześnie mój osobisty kontekst spraw opisywanych przez Luizę  tutaj http://lepszezdrowie.info/radosc_lekarstwem.htm  

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za komentarz, odpowiadam okresowo. Mój komunikator: http://bit.ly/ToJestWOW